Google+
سبا
ارسال شده توسط سبا

ابولحسن صبا

ابولحسن صبا
استاد ابولحسن صبا در سال ۱۲۸۱ و به روايت ديگری در چهاردهم فروردين ماه ۱۲۸۲ در خانه‌ای در کوچه ظهيرالاسلام تهران کودکی به دنيا آمد که نامش را ابوالحسن گذاردند. پدرش ابولقاسم خان کمال السلطنه، که به طبابت اشتغال داشت، مردی از خاندان فضل و ادب و نوه محمودخان صبا، ملک الشعرای دربار فتحعلی شاه قاجار بود. کمال السلطنه که خود ساز می زد و دوستانی از اساتيد موسيقی داشت، ابوالحسن را در شش سالگی به آنان سپرد تا به او نوازندگی بياموزند, بزرگانی همچون ميرزا عبدالله و درويش خان تار و سه تار، علی اکبر شاهی سنتور، حسين خان اسماعيل زاده کمانچه و حاجی خان ضربی، تنبک زدن را به او آموختند. ابوالحسن که بعدها لقب جد بزرگش "صبا" را برای نام خانوادگی برگزيد در نوجوانی نواختن ويولن و خواندن نت موسيقی را از حسين خان هنگ آفرين فرا گرفت و در سال ۱۳۰۲ که مدرسه عالی موسيقی به همت کلنل علينقی وزيری گشايش يافت صبا به شاگردی او رفت. وزيری که تازه از اروپا برگشته بود با نو آوری هايش محيط موسيقی ايران را تکان داد و در امر آموزش و گسترش موسيقی دگرگونی های عمده‌ای به وجود آورد.او با ارکستر مدرسه عالی موسيقی کنسرت هايی در تهران و شهرستان‌ها برپا می کرد و صفحات موسيقی متعددی با کارهای او تهيه می شد و ابوالحسن صبا دانشجوی ممتاز مدرسه به عنوان تکنواز ارکستر پله‌های اشتهار را می پيمود.نخستين صفحه‌ای که با تکنولوژی ويولن صبا به بازار آمد در سال ۱۳۰۶ به نام "ای وطن" از ساخته‌های وزيری و با آواز "روح انگيز" بود. در سال ۱۳۰۸ صبا به رشت اعزام شد تا مدرسه صنايع ظريفه را تاسيس کند.
صبا که معتقد بود منابع اصلی موسيقی ايران آهنگها و ترانه‌های محلی است دوسالی را که آنجا بود به روستاهای دورافتاده می رفت و به نت نويسی و گردآوری نغمه‌های محلی می پرداخت و از آنها در خلق آثارش الهام می گرفت. اين سفرها از صبا که تا آن زمان بيشتر به نوازندگی می انديشيد يک راهنما و مربی موسيقی ساخت. در رشت بود که بانو منتخب اسفندیار کوه نور را دید و با او ازدواج کرد. در بازگشت از گيلان صبا در سال ۱۳۱۰ کلاس موسيقی خود را در خانه‌اش در تهران دائر کرد و چون سازهای مختلفی را درس می داد و روشهای آسانی برای آموزش برگزيده بود شاگردان فراوانی را دور خود جمع کرد. در کلاس‌های صبا که بيش از ۲۵ سال دائر بود و تا آخرين روز زندگی‌اش در آنجا تدريس می کرد نوازندگان بسياری تربيت شدند و در ميان آنان کسانی که به استادی رسيدند کم نيستند. گفته اند که او در تعليم موسيقی دست و دل باز بود و هر چه را که می دانست به هر کس طالبش بود می آموخت.صبا همچنين صاحب تاليفات متعددی در زمينه موسيقی است. از جمله سه دوره کتاب در تعليم ويولن شامل رديف‌های آواز و قطعات ضربی، دو دوره کتاب در تعليم سنتور و آثار چاپ نشده‌ای که در اختيار شاگردانش قرار می داد از جمله کتابهايی در تعليم سه تار و تعليم آواز شامل کليه رديف‌های موسيقی ايرانی. صبا با شاگردانی که پروراند و با متدهايی که نوشت روی نسل‌های بعد از خود اثر گذاشت و چهار مضراب روی ويولن حتی تا امروز سبک صباست که دنبال می شود. صبا به نقاشی که آن را در هنرستان کمال الملک آموخته بود و به پرورش گل و کارهای تزئينی بسيار علاقه مند بود. او در خانه‌اش يک کارگاه نجاری داشت که در آن منبت کاری می کرد و سنتور و سه تار می ساخت. حاصل ازدواج استاد سه دختر است به نامهای غزاله ، ژاله و رکسانا. خانه صبا پس از مرگش، در ۱۳۵۳ توسط دانشکده هنرهای زيبای کشور تبديل به موزه شد و بسياری از نقاشی‌ها و آثار تزئينی و سازهايی که ساخته بود در آن نگاهداری می شد از سال ۱۳۸۰تا سال ۱۳۸۷ موزه تعطیل شده بود و به کوشش کوچکترین نوه اش و فشاری که به وزارت ارشاد به وسیله رسانه های ایران آمد در مهر ماه ۱۳۸۸ دوباره باز گشایی شد.
صبا که صدای اصلی ويولن را به خدمت موسيقی ايران گرفت و تا آخر عمر نوازنده ممتاز و استاد يگانه آن بود و بايد او را شخصيت برجسته‌ای در موسيقی و هنر ايران در نيمه اول قرن بيستم دانست، در بيست و نهم آذرماه ۱۳۳۶ در سن پنجاه و پنج سالگی به بيماری قلبی در تهران درگذشت و با يک تشييع جنازه بزرگ و پر احساس در گورستان ظهيرالدوله به خاک سپرده شد.

 

دوشنبه 29 آذر 1389

نظر دهید

1
0
ناشناس
دوشنبه 8 دی 1393
ناشناس

به عقیده من اعجوبه ای همانند صبا، دیگر هرگز پدید نخواهد آمد. در روزگاری که مادیات جای عشق و علاقه به هنر را گرفته و مسئولین مملکتی هم به موسیقی اصیل ایرانی هیچ توجهی نشان نمیدهند، این ذهنیت را پدید میآورد که دیگر آرزوی ظهور چنین افرادی را باید به گور ببریم.
روحش شاد

پاسخ
مطلب توهین آمیز
ناشناس
جمعه 31 شهریور 1391
ناشناس

سلام صباجان کامران هستم ازسنندج.چرادیگه به اتاق خبرنمیایی.

پاسخ
مطلب توهین آمیز
ناشناس
سه شنبه 1 فروردین 1391
ناشناس

SABA JOON ASALAN KHABARARO GHASHANG NEMIGI.MAN ASLAN DELAM NEMIKHAD KHABARHAYEI RO KE TO MIKHOUNI GOUSH BEDAM .

پاسخ
مطلب توهین آمیز
ناشناس
یکشنبه 21 اسفند 1390
ناشناس

saba joon madaret otaghe khabaro vel kon eftezah khabar midi saro soorateto enghadr tekoon midi adam sargije migire ye kasii ke khabar mide ke nabayad ba har khabari ghese soorat begire ye kam bbc va voa va news negah kon yad begir ya boro ghesmatii ke betooni biehtar komak koni omidvaram narahat nashode bashi

پاسخ
مطلب توهین آمیز
ناشناس
چهارشنبه 10 اسفند 1390
ناشناس

سبا خانم در کل شما به دل نزدیکی

پاسخ
مطلب توهین آمیز
ناشناس
یکشنبه 10 مهر 1390
ناشناس

درود بیکران بر خداوندگار حضرت استاد ابوالحسن خان صبا... پاینده باد نوه گل ایشان صبا خانم...

پاسخ
مطلب توهین آمیز
ناشناس
شنبه 2 مهر 1390
ناشناس

سلام صبا جان
خیلی دوست دارم
خیلی خانمی
کارت هم خیلی خوبی

پاسخ
مطلب توهین آمیز
ناشناس
دوشنبه 26 اردیبهشت 1390
ناشناس

چهرت منو ياد يه دوست عزيز مي اندازه هميشه موق باشي. ابراهيم

پاسخ
مطلب توهین آمیز
ناشناس
دوشنبه 12 اردیبهشت 1390
ناشناس

صبا جان امیرم یعنی جدا اینقدر وقتتون پره که جواب دوستای خودتو نمی تونی بدی ؟؟؟اگر جای یاس خواننده رپ فارس بودی دیگه چی ؟؟واقعا که واست .........

پاسخ
مطلب توهین آمیز
ناشناس
پنجشنبه 8 اردیبهشت 1390
ناشناس

صبا جان سلام دلمون برات تنگ شده اتاقه خبرو ول کن یکم هم جوابه دوستات رو بده

پاسخ
مطلب توهین آمیز
شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Designed & Developed by AVAMAE