Google+
13149

انقلاب ۵۷ سری جدید - قسمت ۲، سبز یا قرمز

در دومین قسمت این مستند می‌بینیم که بیش از یک ماه از پیروزی انقلاب گذشته است و حضور آیت‌الله خمینی در شهر قم، این‌بار قم را به مرکز تحولات سیاسی جدید تبدیل کرده است. پس از اولین سخنرانی عمومی آیت‌الله خمینی، اولین نشانه‌های آغاز محدودیت‌های اجتماعی جدید برای شهروندان آشکار می‌شود؛ نوشیدنی‌های الکلی ممنوع شده و نیروهای کمیته برخی از شهروندان را به خاطر نوشیدن الکل در خیابان شلاق می‌زنند. به این ترتیب کم کم احکام اسلام بر زندگی روزمره‌ی مردم تاثیر مستقیم می‌گذارد.

از طرف دیگر دولت با مشکلات اقتصادی روبرو است و باید حالا تلاش کند تا پس از بیش از دو ماه تعطیلی، صادرات نفت را - هرچند کمتر از میزان قبل از انقلاب -  از سر بگیرد.

قدم بعدی برای اسلامی کردن جامعه، لغو قانون حمایت از خانواده و شروع ایجاد فشار برای حجاب اجباری است. این موضوع منجر به تظاهرات بزرگ زنان در پایتخت و در روز هشتم مارس، روز جهانی زن، در اعتراض به حجاب اجباری می‌شود. پس از این اعتراض‌ها آیت الله خمینی کمی از مواضع خود عقب‌نشینی می‌کند و آیت‌الله طالقانی نیز گفته‌های خمینی را درباره اجباری بودن حجاب، فقط توصیه و نصیحت پدرانه می‌نامد.

از طرف دیگر در حالی‌که مناطقی از کشور مانند کردستان و ترکمن‌صحرا خواستار خودمختاری هستند قدرت‌گیری تدریجی روحانیون و نبرد قدرت میان گروه‌‌ها و احزاب دیگر و همچنین انتقادهای آیت‌الله خمینی از دولت، باعث تضعیف بیش از پیش دولت شده است.

در این شرایط نخست‌وزیر تصمیم می‌گیرد تا برای دیدار با آیت‌الله خمینی به قم برود. در این دیدار مهدی بازرگان می‌گوید که اگر شرایط به همین شکل ادامه پیدا کند، او استعفا خواهد داد. آیت‌الله خمینی که مهدی بازرگان را به عنوان نخست‌وزیر دولت موقت انقلابی برگزیده، در یک سخنرانی از دولت حمایت می‌کند و مهم‌ترین وظایف دولت موقت انقلاب را برگزاری رفراندوم و تصویب قانون اساسی جدید می‌داند. اما در حالی که زمان کمی به برگزاری رفراندوم مانده اوضاع در مناطق مختلف کشور به ویژه کردستان، خوزستان و ترکمن‌صحرا ناآرام است.

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE