Google+
13153

انقلاب ۵۷ سری جدید - قسمت ۴، اعلام آخر

چهارمین قسمت این برنامه از هنگامی آغاز می‌شود که با گذشت یک ماه از همه‌پرسی، شرایط کشور همچنان ناآرام است و فعالیت گروه‌های‌های سیاسی روز به روز محدودتر و عرصه بر آن‌ها تنگ‌تر می‌شود. در دولت، پس از استعفای سنجابی، حالا با تایید آیت‌الله خمینی، ابراهیم یزدی به سمت وزیر خارجه گمارده شده و پنج هفته پس از اینکه مصر قرارداد صلح با اسرائیل را امضا می‌کند، ایران روابط خود را با مصر قطع می‌کند.

دادگاه‌های انقلاب شیخ صادق خلخالی همچنان ادامه دارد و افراد بیشتری به مرگ محکوم می‌شوند؛ این‌بار نوبت به کارآفرینان و سرمایه‌دارها رسیده. اعدام‌ها، آغاز سانسور مطبوعات و اعمال فشار و محدودیت بر خبرنگاران خارجی و داخلی، اولین قطعنامه‌‌ی حقوق بشری علیه ایران در سنای آمریکا را در پی دارد.

در مناطق جنوبی کشور اوضاع ناآرام است و سرکوبی اقلیت عرب در خرمشهر که خواستار خودمختاری بوده‌اند جمعه‌ی سیاه را رقم می‌زند.

گروهی از روشنفکران با درک خطر آغاز استبداد مذهبی نامه‌ی انتقادآمیزی به آیت‌الله خمینی می‌نویسند و خواستار تغییر شرایط می‌شوند که با پاسخ تند آیت‌الله خمینی روبرو می‌شوند؛ او منتقدین روحانیون را ضد اسلام و ضد انقلاب می‌نامد.

روند محدود کردن آزادی‌های شهروندان همچنان ادامه دارد و علاوه بر آغاز تفکیک جنسیتی در سواحل شمال، این‌بار آیت‌الله خمینی انگشت روی موسیقی می‌گذارد و می‌گوید موسیقی مثل تریاک مضر است و باید پخش موسیقی - به استثنای سرودهای انقلابی - به‌طور کلی از رادیو و تلویزیون ممنوع شود. علاوه بر این تغییر نام خیابان‌ها، بناها و حتا مسجدهای قدیمی هم شروع شده. تصاویر آیت‌الله خمینی که حالا به نام «امام» خوانده می‌شود بر روی دیوار شهرها پدیدار می‌شود.

در ادامه در جدیدترین تحولات، با طرح ملی‌ شدن صنایع، دولت مالکیت بسیاری از بخش‌های خصوصی و کارخانه‌هایی که صاحبان‌شان عمدتا یا اعدام شده و یا از کشور فرار کرده‌اند را بر عهده می‌گیرد.

از طرف دیگر مجلس خبرگان قانون اساسی آغاز به کار کرده و تصویب اصل ولایت فقیه که از آرمان‌های آیت‌الله خمینی به شما می‌رود، در دستور کار آن قرار دارد. در مجلس نه‌تنها افراد ملی مذهبی مانند عزت‌الله سحابی با ولایت فقیه مخالف هستند بلکه آیت‌الله مکارم شیرازی نیز یکی از مخالفان سرسخت ولایت فقیه است.

اما در ادامه‌ی ناآرامی‌های کشور، این بار برای آرام کردن اوضاع متشنج کردستان، شیخ صادق خلخالی به آن‌جا اعزام می‌شود تا با اعدام یازده نفر، شرایط را آرام کند.

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE