Google+
13156

انقلاب ۵۷ سری جدید - قسمت ۵، شیطان بزرگ

آخرین قسمت این مستند با پیامدهای مرگ آیت‌الله طالقانی در سن ۶۸ سالگی آغاز می‌شود. آیت‌الله طالقانی به دلیل ویژگی‌های فردی‌اش احترام خوبی نزد طبقه‌ی روشنفکران و گروه‌های چپ‌گرا به دست آورده بود و توانسته بود چهره‌ی قابل قبولی از اسلام به آن‌ها ارائه کند. اما پس از مرگ طالقانی، آیت‌الله خمینی که تا پیش از این با لفظ «غرب‌زده» به روشنفکران حمله می‌کرد، حالا تلاش می‌کند تا با مطرح کردن موضوع وحدت، هواداران طالقانی را جذب کند و رهبری آن‌ها را هم به عهده بگیرد.

در ادامه شاهد هستیم که چگونه پس از مرگ طالقانی، اصل جنجالی ولایت فقیه در مجلس خبرگان قانون اساسی تصویب می‌شود.

اما شاپور بختیار، آخرین نخست‌وزیر پیش از انقلاب، در این زمان برای اولین بار پس از ۲۲ بهمن، در لندن و در جمع دو هزار نفری از طرفدارانش ظاهر می‌شود و با انتقاد از آیت‌الله خمینی اعلام می‌کند که با او مبارزه خواهد کرد.

در ادامه‌ی تغییراتی که در جامعه در حال انجام است، پس از اعمال ممنوعیت‌ها و محدودیت‌هایی مانند ممنوعیت نوشیدن الکل، تعطیلی کاباره‌ها و دیسکوها، سانسور فیلم‌ها و فشار بر مطبوعات و تفکیک جنسیتی در سواحل، با فرا رسیدن اول مهر، مدارس هم از این تغییر و تحولات به دور نمانده‌اند. حالا علاوه بر تغییر کتاب‌های درسی، تفکیک جنسیتی در مدارس هم اعمال شده و دختران و پسران باید به مدرسه‌های جداگانه بروند. همچنین روحیه انقلابی به سراغ ماشین‌های لوکس هم رفته و گفته می‌شود که تولید ماشین‌های لوکس گران‌قیمت مانند کادیلاک و بیوک باید متوقف شود.

از طرف دیگر در پی افزایش درگیری‌های مسلحانه در مناطق مختلف کشور به‌ویژه کردستان، انقلابیون - که تقویت ارتش را توسط شاه محکوم می‌کردند - حالا به لزوم داشتن ارتش قوی و خرید تسلیحات نظامی برای سرکوبی‌های داخل کشور پی برده‌اند و به همین خاطر مقامات جمهوری اسلامی در حال مذاکره برای خرید اسلحه و قطعات یدکی نظامی از آمریکا هستند.

در راستای یکی از همین مذاکرات است که مقامات آمریکایی به ایران اطلاع می‌دهند که عراق در حال تدارک نظامی برای حمله‌ی گسترده به ایران است؛ هشداری که مقامات ایران آن را جدی تلقی نمی‌کنند.

اما در این دوران خبری که انقلابیون را بسیار خشمگین کرده، احتمال سفر شاه به نیویورک برای درمان بیماری سرطان است. به همین‌خاطر، در مذاکراتی که بین ابراهیم یزدی و مقامات آمریکایی انجام می‌شود او از آمریکایی‌ها می‌خواهد تا به شاه اجازه اقامت در نیویورک را ندهند چون به گفته‌ی او این کار ممکن است باعث شود مردم ایران گمان کنند که آمریکا قصد حمایت از شاه را دارد.

در ادامه‌ شاهد ملاقات بازرگان، ابراهیم یزدی و مصطفی چمران با مقامات آمریکایی در جشن بیست‌و‌پنجمین سالگرد انقلاب الجزایر هستیم؛ ملاقاتی که عصبانیت شدید انقلابیون را در پی دارد. پس از آن است که یکی از مهم‌ترین رخدادهای کشور یعنی اشغال سفارت آمریکا و گروگان گرفتن ۶۳ نفر از کارکنان آن توسط نیروها و دانشجویان انقلابی به نقطه‌ی عطفی در آینده‌ی سیاسی کشور و حتا جهان تبدیل می‌شود. رویدادی که در آن برای اولین‌بار آمریکا، «شیطان بزرگ» نامیده می‌شود. پایان این قسمت با استعفای دولت موقت مهندس بازرگان و حواشی آن خواهد بود. به این ترتیب دولتی با آرزوهای بزرگ پس از ۲۷۵ روز تلاش، مقاومت و همکاری با انقلابیون حالا به کار خود پایان می دهد.

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE