Google+
12791

چهارمین نور

بیننده‌ی کنسرت گروه نیاز به نام «چهارمین نور» باشید: تجربه ای جدید با استفاده از هنرهای مختلف و با الهام از زبان‌ها و فرهنگ‌های گوناگون مانند فارسی، ترکی و هندی در بستر یک موسیقی الکتروآکوستیک. این کنسرت با الهام از داستان زندگی اولین زن عارف و شاعر صوفی به نام رابعه عدویه (سده دوم هجری برابر با قرن هشتم میلادی) و بر اساس آخرین آلبوم این گروه به همین نام ساخته شده. رابعه عدویه از شخصیت‌های عارف با زندگی شگفت‌انگیز و شخصیت معنوی تاثیرگذار است که عطار نیشابوری در کتاب نذکره‌الاولیاء خود، بخشی را به او اختصاص داده است. 
رابعه چهارمین فرزند خانواده‌ای فقیر  و زنی است که بعدها در زندگی به مقامات معنوی دست پیدا می‌کند و پیروان زیادی پیدا می‌کنند. برخی اعتقاد دارند که با توجه به روحیات و زندگی رابعه، می‌توان او را اولین نمونه‌ی زن فمینیست در سرزمین ایران و خاورمیانه کنونی در نظر گرفت که ۱۲۰۰ سال پیش زندگی می‌کرده است.

گروه نیاز با الهام از شخصیت رابعه عدویه موسیقی‌ای ارائه می دهد که حاوی پیام‌های عمیق اجتماعی برای مخاطبان امروز است. این برنامه‌ی موسیقی در عین حال پلی است که بین شرق و غرب نیز ارتباط برقرار می‌کند؛ یک برنامه هنری با پیام عرفانی در در دنیای مدرن و چند قطبی امروز که ما در آن زندگی می‌کنیم.
بیننده ی این تجربه‌ی دیدنی و زیبا باشید که در آن گروه «نیاز» تلاش کرده تا با بهره‌گیری از هنرهای مختلف مانند رقص، موسیقی و نورپردازی سه‌بعدی زمینه‌ای برای نزدیک کردن فرهنگ‌ها و روحیات مختلف انسان‌ها به همدیگر ایجاد کند.

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE