Google+
6972

سلاح‌های شیمیایی؛ تنفس مرگ

سال ۱۹۱۴، نیروهای آلمان در جنگ اول بین‌الملل برای نخستین بار از سلاح‌های شیمیایی علیه بریتانیا و فرانسه استفاده کردند تا جنگی را رقم بزنند که «جنگ شیمیدان‌ها» نام بگیرد. صد سال پس از این جنگ، تهدید سلاح‌های کشتار جمعی همچنان بر روی زمین باقی است.

این فیلم نگاهی دارد به روند تولید و استعمال سلاح‌های شیمیایی طی صد سال گذشته به‌ویژه فجایع جنگ ایران و عراق و بحران داخلی سوریه.

حملات سوریه در روند بکارگیری تسلیحات شیمیایی موضوعی قابل تامل است؛ چراکه پس از پایان جنگ ایران و عراق و تلاش بین‌المللی برای جلوگیری از استفاده از این سلاح‌ها، بار دیگر تاریخ تکرار شده و مردمی بی‌گناه قربانی این سلاح وحشت شده‌اند.

مجروحان شیمیایی هنوز که هنوز است با دردها و مشقات باقیمانده از حملات دست و پنجه نرم می‌کنند؛ کودکانی که در نتیجه این حملات هنوز با مشکلات جسمانی متولد می‌شوند و زنان و مردانی که چهره‌شان خود گویای همه چیز است. امروز خوش‌بختانه جهان به این نتیجه رسیده که سلاح شیمیایی منفور است و هرکس که در تولید، فروش و استفاده از آن نقش داشته، باید به عدالت پاسخگو باشد.

در این مستند تلاش شده از خلال گفتگو با متخصصان و کارشناسان نظامی، مذهبی و قضایی، ابعاد به‌کارگیری تسلیحات شیمیایی به‌ویژه در ممالک اسلامی روشن شود.

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE