Google+
7628

آنها که گفتند نه

پس از بیست‌و‌پنج سال سکوت، برای نخستین بار در تاریخ، بازماندگان و خانواده‌های قربانیان جنایت علیه بشریت، یک دادگاه مردمی تشکیل داده‌اند.

گروه تعقیب قضایی این دادگاه شامل قاضی « Johann Kriegler » از آفریقای جنوبی است که در آزادی کشورش از رژیم آپارتاید نقش مهمی ایفا کرده و هم‌چنین دادستان این دادگاه « Sir Geoffrey Nice » دادستان دادگاه بین‌المللی رسیدگی به جنایات میلوسوویچ بوده است.

در این دادگاه گزارش شاهدان که حاوی جزییاتی تکان‌دهنده از شکنجه و نقض حقوق بشر توسط حکومت ایران است طبقه بندی شد. شدت شکنجه‌ها و میزان نقض حقوق بشر توسط حکومت ایران، در تاریخ معاصر این کشور بی‌سابقه است و برگزاری این دادگاه واکنشی بود به عدم تعهد سازمان‌های مسوول بین المللی در این‌باره؛ کسانی که هرگز به جنایت علیه زندانیان جوان سیاسی در سال‌های دهه هشتاد میلادی، اذعان نکردند و یا حتی درباره‌ی آن تحقیق هم نکردند.

شخصیت محوری این فیلم، ایرج نام دارد که از قربانیان این جنایات وحشتناک است. او کسی است که در یکی از مخوف‌ترین زندان‌های جمهوری اسلامی ایران، در انتظاراعدام بوده. او به شدت شکنجه شده و در انتظار مرگ بوده و هرگز تصور نمی‌کرد که از این مهلکه نجات پیدا کند. 

 در سال ۲۰۱۳ بازماندگان جنایت‌های حکومت ایران علیه بشریت سرانجام توانستند یک دادگاه بین المللی در دیوان بین المللی دادگستری لاهه برپا کنند. اکنون آن‌ها این فرصت را خواهند داشت تا حکومت ایران را به خاطر جنایت علیه بشریت محاکمه کنند.

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE